extrahrana - Copy
Italija, Sicilija

Rajska hrana na Siciliji, od domaćih specijaliteta do brze hrane na ulici

Hrana na Siciliji zaslužuje poseban blog, ali ću pokušati da kratko i slikovito opišem šta smo sve tamo probali i doživeli. Ne znam da li su ukusnija slana jela ili kolači i sladoled. Idemo redom.

hrana1
Prvo želim da kažem da je hrana tamo zaista kult. Nismo jeli ništa loše ili nekvalitetno, nema „hajde da se jede nešto, bilo šta“. Vodi se računa o kvalitetu namirnica, postoji običaj redovnog odlaženja na pijacu, kuva se kod kuće, jede se u velikim grupama , uz prijatelje i porodicu.

Doručak je najčešće sladak, kroasan, kafa, neki slatki krekeri i sl. Kod kuće kuvaju espreso u „moka“ džezvama koje mislim da svaka kuća u Italiji ima, a koje sam otkrila tek prošle godine. Naravno, ko ne voli sladak doručak, može uz kafu da u kafićima kupi „panino“ – sendvič sa punjenjem po izboru, moj omiljeni je bio sa mozarelom i pršutom. Dopada mi se taj fazon da u kafićima ima i nešto da se „pregrize“ tako da kafa lako može da preraste u užinu, doručak i sl.

Na večeru idu dosta kasno za moj ukus i ostaju dugo na večeri. Kada sam ih pitala zašto se tako kasno večera, rekli su mi da je vrućina tokom dana da bi se jelo obilno i da je običaj da se tek oko 9-10 ide na večeru i ostaje se do iza ponoći. Takođe sam ih pitala što toliko dugo ostaju na večeri , rekli su mi „znaš, mi volimo i da pričamo, ne samo da jedemo“. Oduševilo me što skoro svi mladi koje smo upoznali vole da kuvaju i to ističu sa ponosom, znaju da spreme različite specijalitete i svi vole da organizuju večere, piju dobra vina i druže se.

pasta

Vina su naravno kvalitetna i jaka, posebno ona od grožđa koje raste u podnožju Etne, probala sam čuveno Nero d’Avola, jako crno vino. Izbor je zaista ogroman.

Jako je popularna „street food“ – jede se na ulici i to dobro – tu su čuvene aranćine, pržene i pohovane loptice od pirinča, punjene različitim sosovima – mlevenim mesom u sosu od paradajza, pistaćima, pršutom, sirom.

Arancine

Zatim tu su krokete (u Palermu ih zovu crocchè, odlične su na trgu Vucciria), loptice od krompira sa začinima, tople i mekane, odlične da pregrizete uz piće, kao i mini pizze (zovu ih pizzetta), savršene su jer ih prave tek po porudžbini pa dobijete vruće i sveže. Nema podgrevanja i sličnog. Takođe sam videla da prže na grilu različite vrste mesa, u bilo koje doba dana ili noći.

hrana4

O pasti da ne govorim. Iz Katanije potiče Pasta alla Norma, koja se jede po celom ostrvu, sastoji se od paradajza, prženog plavog patlidžana, rikota sira i bosiljka. Jednostavno, a tako ukusno. Probali smo i paste sa gamborima i klasične sa paradajz sosom, a ima još nebrojano kombinacija. Ne znam da li je zbog kvaliteta namirnica, začina ili samog ambijenta, ali se uživa u svakom zalogaju…a tek mirisi! Mnogo doprinosi to što, koliko sam videla, veliki broj ljudi koji živi malo van grada ima svoje baštice gde uzgajaju i voće i povrće, pa se insistira na korišćenju domaćih namirnica sveže ubranih iz praktično dvorišta.

Pored pasti, veoma su poznata jela Parmigiana i Carponata. Osnova Karponate je isto plavi patlidžan, sitnije iseckan, sa lukom i celerom , balzamiko sirćetom i kaparom, neka vrsta salate ili dodatka jelu, dok je Parmiđana isto plavi patlidžan samo isečen na kriške i ispržen, a preko njega se stavljaju kolutovi paradajza i preko se izrenda sir i sve zapeče. Mekano, ukusno, zdravo!

hrana2

Slatkiši su moja slaba tačka.

Suvišno je reći da je sladoled najbolji na svetu, da se ne zna koliko ima vrsta i da nigde nisam pojela loš sladoled. Prosto ne postoji loš sladoled na Siciliji…a toliko ima ukusa i vrsta da nećete moći da odlučite. Obavezno probati sa pistaćima jer je Sicilija poznata po uzgoju pistaća. Interesantno je da sladoled jedu sa briošem! Prepolove ga i u sredinu stave sladoled. Izgleda kao sendvič sa sladoledom. Prva misao mi je bila „Što da stavljam sladoled u ovo testo“, ali sam videla da je to tamo sasvim normalno, pa kad naručujete sladoled, obavezno vas pitaju „con brioche?“ (sa briošem?). Možete naravno da uzmete i kornet ili čašicu, ali ovako je prava stvar i uopšte nije loše, a puno zasiti. Evo moje saputnice sa sladoledom u briošu: (ovo su samo 2 “kugle”) :)

briosce

Light varijanta sladoleda je već pomenuta granita, drobljeni led sa svežim voćem i šećerom i sa briošem može dobro da osveži i zasiti. Isto ima više ukusa, a možete i da ih mešate i stavite šlag preko (ako ste u Taormini, probajte granitu u Bam Baru, Via di Giovanni 45).

A sad – kanoli. Njih ćete videti svuda, u svakom kafiću, poslastičarnici i pekari. Ove rolnice se sastoje od hrskave korice sa kakaoom, a punjenje je napravljeno od zašećerenog rikota sira. Dosta su slatke i jake, ali su jedinstvenog ukusa, jedna uz kafu je sasvim dovoljna. Imaju i veće i manje, pa kako ko voli. Divno mirišu, fini su i kremasti. Moraću nekad da skupim hrabrosti i sama da ih napravim.

kanoli

hrana3
Torte su im takođe fantastične (čuvena je Cassata, sa rikota sirom, kandiranim voćem i marcipanom), kao i razne mešavine sitnih kolača. Sve je kvalitetno i kremasto. Kad uđete u poslastičarnicu, ne znate kud biste pre! Takođe, popularan je i marcipan, od njega prave šarene poslastice u obliku raznih voćkica, što ćete često viđati u izlozima poslastičarnica.

O sirevima, vinima, šunkama i pršutama mislim da sve znate. Pola sata na bilo kojoj pijaci na Siciliji daće vam pun uvid u to šta sve ima. Na licu mesta mogu da vam naprave sendvič i da jedete odmah tu na pijaci. Cene nekih namirnica su naravno neuporedivo jeftinije nego kod nas (na primer, kilogram parmezana je 10 eur).

Zanimaju vas i gradovi koje smo posetile? Pročitajte i:

Prelepe fotografije plaža, atmosfere u gradovima, na trgovima i pijacama pogledajte u Galeriji.